نرم افزار

فناوری بلاک چین چگونه دنیای تجارت را دگرگون می‌کند؟

فناوری بلاک چین (Blockchain) یکی از جنجالی‌ ترین تکنولوژی‌ هایی است که در سال‌ های اخیر تنها به واسطه یکی از کاربردهایش، یعنی ارزهای رمزنگاری‌ شده، توجه زیادی را به خود جلب کرده است؛ در همین رابطه قصد داریم تا تاثیر بلاک چین بر روی دنیای تجارت را دقیق‌ تر بررسی کنیم.

فناوری بلاک چین (Blockchain) به صورت ساده زنجیره‌ ای در حال رشد از اطلاعات و داده‌ های بایگانی‌ شده است که در حوزه‌ های مختلفی از جمله ارزهای رمز پایه و مجازی کاربرد دارد. در سال‌ های اخیر ویژگی‌ های منحصر به فرد این تکنولوژی بسیار مورد توجه قرار گرفته و در حالی که برخی از متخصصان دید خوبی نسبت به آن ندارند، عده زیادی از صاحب‌ نظران معتقدند که بلاک چین آینده دنیای تجارت را دگرگون می‌ کند.

این تکنولوژی امکان ثبت و مدیریت اطلاعات دارایی‌ های دیجیتالی افراد را فراهم می‌ کند و در حالی که می‌ توان داده‌ های مختلفی شامل تاریخچه پزشکی، اطلاعات مربوط به بازار سهام و یا حتی یک فایل چند دقیقه‌ ای موسیقی را از طریق آن کنترل کرد، امنیت فناوری هم در کنار تنوع در کاربردها باعث بیشتر شدن اعتبار بلاک چین شده است.

فناوری بلاک چین (Blockchain)

البته مشکلات مختلف بازار ارزهای رمز پایه‌ ای مانند بیت کوین که به کمک فناوری بلاک چین پشتیبانی می‌ شوند، باعث شده تا انتقادهای زیادی در هفته‌ های اخیر متوجه آینده چنین پول‌ های مجازی شود، اما همانطور که گفتیم به واسطه ویژگی‌ های منحصر به فرد بلاک چین، حتی در صورت شکست خوردن ایده این ارزها کاربردهای دیگر فناوری همچنان مورد توجه خواهد بود.

زیبایی فناوری بلاک چین (Blockchain)

بریجت ون کرالینگن (Bridget van Kralingen)، از مدیران کمپانی معروف آی بی ام (IBM) در این رابطه می‌ گوید که بلاک چین درهای جدیدی را برای توسعه مدل‌ های کسب و کار در حوزه‌ های مختلفی از سلامت و تغذیه گرفته تا سیستم حکومت‌ داری و تجارت جهانی باز می‌ کند؛ اما زیبایی اصلی این فناوری به توانایی آن برای ایجاد یک ورژن واحد و مشترک از اکوسیستمی قابل‌ اعتماد است.

همانند یک دفتر حساب‌ رسی مالیاتی که در اختیار عموم قرار می‌ گیرد، شبکه بلاک چین وظیفه مدیریت و تایید صحت اطلاعات مختلف را به جای یک فرد یا گروهی خاص، بر عهده تعداد زیادی از کامپیوترها در سراسر جهان می‌ گذارد و عملا امکان دستکاری اطلاعات را برای افراد سودجو از بین می‌ برد.

به عنوان مثال اگر قرار باشد که یک تابلو نقاشی را از فردی بخریم، اطلاعات موجود در مورد سابقه و اصالت این اثر چندان دقیق نیست و بیشتر از همه، به اعتماد ما به فروشنده وابسته است‌؛ با این وجود اگر قرار باشد که از تکنولوژی بلاک چین در چنین خریدی استفاده شود، تمامی ‌اطلاعات ثبت‌ شده در مورد محصول در دسترس خریدار خواهد بود و هیچ کسی هم نمی‌ تواند این اطلاعات را به نفع خودش تغییر دهد.

فناوری بلاک چین (Blockchain)

به همین دلیل است که متخصصانی مانند کرالینگن علاقه زیادی به قابلیت‌ ها فناوری بلاک چین نشان داده‌ اند، چرا که متمرکز نبودن اطلاعات در دست افراد، کمپانی‌ ها و یا حکومت‌ های خاص باعث می‌ شود که کنترل اطلاعاتی موجود بر روی اشخاص از بین برود.

یک رابط کاربری برای ایجاد اعتماد

کرالینگن از فناوری بلاک چین (Blockchain) به عنوان یک رابط کاربری برای شکل دادن به اعتماد میان افراد یاد می‌ کند؛ با این وجود برای فراگیر شدن این تکنولوژی در دنیای تجارت و شکل‌ گیری مدل‌ هایی از کسب و کار و ارتباط بین افراد و دولت‌ ها، برخی چالش‌ ها باید برطرف شوند.

یکی از این چالش‌ ها یکسان نبودن تمامی شبکه‌ های بلاک چین است؛ به عنوان مثال شبکه‌ های مرتبط با ارزهای رمز پایه معروف، برای ماینینگ و استخراج ارزها نیاز به سیستم‌ های کامپیوتری قدرتمندی دارند که این موضوع سرعت نقل و انتقال‌ های انجام‌ شده در شبکه‌ ها را کاهش می‌ دهد و مصرف انرژی لازم برای کار با سیستم‌ ها را بالا می‌ برد.

از طرف دیگر بحث ناشناس بودن شبکه‌ ها هم مطرح است که برای انجام فعالیت‌ های گسترده در دنیای بیزینس که نوعی شفافیت خاص خود را می‌ طلبند، مشکل ایجاد می‌ کند. به علاوه،‌ بسیاری از مشتریان احتمالی استفاده از فناوری بلاک چین (Blockchain)، به فراهم شدن امکان وجود یک شبکه نسبتا بسته علاقه دارند و نمی‌ توان گفت که تمامی افراد تمایل دارند که اطلاعات خود را به صورت گسترده در اختیار دیگران قرار دهند.

فناوری بلاک چین (Blockchain)

به دلیل وجود این چالش‌ ها، کمپانی‌ هایی مانند آی بی ام در تلاش هستند که بلاک چین را با نیازهای واقعی دنیا تطابق دهند و چهار فاکتور مهم حریم خصوصی، مقیاس‌ پذیری، امنیت و قابلیت پاسخگویی را برای همه‌ گیر شدن این تکنولوژی در حوزه‌ های مختلف مورد توجه قرار دهند.

کرالینگن و همکارانش از طریق شرکت آی بی ام در تعداد زیادی از پروژه‌ های مربوط به بلاک چین در سراسر جهان فعالیت داشته‌ اند و به دلیل پتانسیل بالایی که تکنولوژی مورد نظر دارد، متخصصان معتقدند که یک اقتصاد جدید مبتنی بر فناوری بلاک چین (Blockchain) در حال شکل‌ گیری است؛ اقتصادی که مشکلات و چالش‌ های کنونی تجارت را ندارد و فواید بسیار زیادی برای شهروندان کشورهای مختلف جهان، از جمله کشورهای فقیر خواهد داشت.

منبع
businessinsider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا