بررسی آیفونبررسی موبایل

مقایسه نمایشگر آیفون 10 ،آیفون 8 و آیفون 8 پلاس

مقایسه نمایشگر آیفون 10 (آیفون ایکس) با آیفون 8 و آیفون 8 پلاس را میخواییم انجام دهیم. آیا صفحه نمایش آیفون 10 به خاطر وجود بریدگی در بالای آن برای دیدن فیلم مناسب است؟

انسان می‌تواند به هر شرایطی عادت کند. این جزو اصلی‌ترین خصیصه‌های انسان بوده و حتی عادت به استفاده از یک گوشی موبایل متفاوت را نیز شامل می‌شود. دقیقا به همین دلیل است که با گذر زمان، میزان اعتراض کاربران نسبت به بریدگی بالای نمایشگر آیفون 10 کاهش پیدا کرده است. آن‌ها اکنون در مقایسه با اولین روزهای عرضه بهترین آیفون تا امروز، کمتر از ژست‌های حرکتی جدید دستگاه به خاطر حذف دکمه فیزیکی هوم و مخصوصا وجود بریدگی در بالای نمایشگر گلگی می‌کنند.

در ابتدا، حتی تعدادی از برنامه‌های پیش‌فرض آی او اس نیز با صفحه نمایش آیفون ایکس مطابقت نداشتند، اما این تداخل رفته رفته به دست توسعه‌دهندگان کاهش پیدا کرد. به عنوان نمونه یوتیوب چندی پیش، نسخه جدید اپلیکیشن خود برای سیستم عامل آی او اس را منتشر کرد که از نمایشگر آیفون 10 پشتیبانی می‌کند.

 

اپل ایکس

 

با این حال، حین مقایسه نمایشگر آیفون 10 با دو آیفون ارزان‌تر سال 2017، به بهتر بودن آن‌ها از نظر پخش ویدیو پی می‌بریم. پرچمدار سال جاری apple دارای یک صفحه نمایش مجهز به نسبت ابعاد تصویر 19.5:9 است، به همین دلیل حین مشاهده ویدیوهای دارای نسبت ابعاد تصویر متداول 16:9، در پایین و بالای محتوا نواری سیاه رنگ دیده می‌شود. این اتفاق حین مشاهده اغلب ویدیوهای یوتیوب، ویدیو کلیپ‌ها و فیلم‌های سینمایی رخ می‌دهد.

برای از بین رفتن این نوارهای سیاه رنگ و پر شدن نمایشگر با محتوا، باید بر روی ویدیو زوم کرد. اما با این کار احتمالا بخش‌هایی از محتوا محو شده و دیگر دیده نخواهد شد. در جدول زیر بهتر می‌توان به مقایسه نمایشگر آیفون 10 با آیفون 8 و 8 پلاس از نظر نمایش ویدیو پرداخت. گفتنی است مشکل پر شدن دو طرف ویدیو با نوارهایی سیاه رنگ، مخصوص آیفون ایکس نبوده و تمامی پرچمداران مجهز به نمایشگرهای دارای نسبت ابعاد تصویر متفاوت همچون گلکسی اس 8، گلکسی اس 8 پلاس، ال جی جی 6 و دیگر مدل‌ها، در پخش ویدیوهای متداول 16:9 با این مشکل مواجه هستند.

آیفون 10

آیفون 8

آیفون 8 پلاس

سطح صفحه نمایش 81 سانتی‌متر مربع (با خارج کردن بریدگی بالای نمایشگر و کناره‌ها) 62 سانتی‌متر مربع 87 سانتی‌متر مربع
سطح ویدیوهای استاندارد  70 سانتی‌متر مربع 62 سانتی‌متر مربع 87 سانتی‌متر مربع
سطح ویدیوهای استاندارد در حالت سازگاری (بریده شدن) 81 سانتی‌متر مربع (با خارج کردن بریدگی بالای نمایشگر و کناره‌ها) قابل اجرا نیست قابل اجرا نیست

اگر فقط بخش قابل استفاده نمایشگر آیفون ایکس را در نظر بگیریم، در واقع با یک نمایشگر دارای قطر 5.4 اینچ رو به رو هستیم. این میزان تقریبا با نمایشگر 5.5 اینچی آیفون 8 پلاس برابر است. البته نباید ابعاد خود گوشی را فراموش کرد. آیفون 10 با وجود داشتن نمایشگری بزرگتر، از آیفون 8 پلاس کوچکتر است.

 

گوشی های اپل

 

اگر بخواهیم کلیپ‌های ویدیویی استاندارد در کلیه موارد پشتیبانی شوند، بخش قابل استفاده نمایشگر آیفون 10 به 5 اینچ کاهش پیدا می‌کند. پس با مقایسه نمایشگر آیفون 10 با دو مدل دیگر متوجه می‌شویم بخش قابل استفاده صفحه نمایش آن 12 درصد از آیفون 8 بیشتر بوده و از آیفون 8 پلاس 16 درصد کمتر است.

نه تنها حین استفاده از گزینه «بزرگنمایی برای پر کردن» در اپلیکیشن یوتیوب، بلکه حتی در زمان استفاده از ژست حرکتی دو بار لمس برای نمایش در حالت تمام صفحه درون برنامه نتفلیکس، تصویر خراب خواهد شد. در برخی موارد برای قالب شدن ویدیو با نمایشگر آیفون 10 می‌بایست کناره‌های محتوا نیز برش داده شود.

 

مقایسه نمایشگر آیفون 10 با آیفون 8 و 8 پلاس

 

نمایشگر آیفون 10 نمایشگر آیفون 10
حالت پخش ویدیوی عادی در آیفون ایکس حالت تمام صفحه پخش ویدیو در برنامه نتفلیکس بعد از دو بار لمس صفحه
نمایشگر آیفون 10 نمایشگر آیفون 10
حالت عادی پخش ویدیو در اپلیکیشن نتفلیکس حالت پخش «بزرگنمایی برای پر کردن» اپلیکیشن یوتیوب

 

این‌چنین مشکلاتی که حین مقایسه نمایشگر آیفون 10 با دو آیفون 2017 دیگر مشاهده کردیم، پیش از این نیز در پرچمدارانی همچون گلکسی اس 8 که دارای نمایشگر مجهز به نسبت ابعاد تصویر متفاوت هستند بروز کرده بود. با این حال، مشکل آن‌ها به مراتب کمتر از بهترین گوشی آیفون تا به امروز است، چرا که بریدگی بالای نمایشگر آیفون ایکس کار را بیش از پیش خراب می‌کند. اگر دوست دارید درباره مزایا و همچنین معایب نمایشگرهای دارای نسبت ابعاد متفاوت و خارج از 16:9 بیشتر بدانید، مطلب زیر را مطالعه کنید.

 

منبع
phonearena

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا