بررسی موبایل

افزایش قیمت گوشی؛ چرا قیمت موبایل به ثبات نمی رسد؟

در طی یک سال گذشته شاهد افزایش شدید نرخ ارز بودیم که موجب گرانی کالاها شد. اما عوامل دیگری نیز در این میان وجود دارند که در نهایت به موجب آن‌ ها قیمت گوشی های موبایل به ثبات نمی رسد. سودجویی برخی فروشندگان از اسم رجیستری، ممنوعیت واردات گوشی و مشکلات واردکنندگان از یک طرف و در عین حال وارد کردن گوشی توسط عده‌ ای خاص، اختلالات بسیار در سامانه همتا و مشکلاتی از این قبیل، دلایلی هستند که افزایش قیمت تلفن همراه را پررنگ‌ تر کرده‌ اند و روند گرانی گوشی های موبایل همچنان ادامه دارد.

افزایش چند برابری قیمت گوشی

در این مدت شاهد افزایش قیمت تمامی کالاها بودیم. اما قیمت گوشی های موبایل در طی یک سال گذشته با افزایش چند برابری روبه‌ رو بوده است. گوشی موبایل در ابتدا یک کالای لوکس به‌ شمار می‌ رفت و در زندگی مردم نقش اساسی و ضروری نداشت. اما امروزه بخش زیادی از کارها و فعالیت‌ های روزمره از طریق گوشی های موبایل انجام می‌ شود؛ در واقع اکنون کمتر کسی را می‌توان یافت که صاحب گوشی هوشمند نباشد. تا سال گذشته شاید با کمتر از یک میلیون تومان نیز می‌ توانستیم گوشی هوشمند خریداری کنیم، اما این روزها قیمت آن به‌ صورت نجومی بالا رفته و انتخاب خریداران محدود و عملا دچار مشکل شده است.

البته پیش از نوسانات نرخ ارز هم شاهد افزایش قیمت موبایل بودیم؛ در آن زمان که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر جوان کشور، اعلام کرد که تصمیم دارد مجددا طرح رجیستری را اجرایی کند. اما این بار، تصمیم بر آن شد که روش تطبیق شماره‌ های همراه با IMEI اجرایی شود. با این کار امکان دور زدن رجیستری و کپی IMEI گوشی‌ ها از بین رفت و تقلب در این طرح کمتر شد. اما سودجویان باز هم روش دیگری برای منفعت‌ طلبی برگزیدند؛ آن‌ ها با توجیه‌ هایی مانند گوشی رجیسترشده یا نبود کالاهایی که به صورت قانونی وارد شده باشند، دست به گرانی زدند.

قیمت گوشی

افزایش قیمتی که در طرح رجیستری ایجاد شد، حباب بود

همزمان با اجرای طرح رجیستری محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، اعلام کرد که این افزایش قیمت‌ ها ناشی از حباب است و مردم با نخریدن گوشی حباب را از بین می‌ برند. اما روند افزایش قیمت تلفن همراه به همین جا ختم نشد؛ در شرایطی که رفته‌ رفته قیمت‌ ها در حال رسیدن به ثبات بود، افزایش شدید نرخ ارز دوباره مسیر ثبات قیمت موبایل را دچار مشکل کرد. افزایش شدید نرخ ارز موجب شد که در طی چند ماه، قیمت گوشی های موبایل به دو و سه برابر برسد. این امر حتی خریداران گوشی های موبایل را هم دلسرد کرد. البته با قیمت ارز حال حاضر دیگر حتی تصور کاهش قیمت هم ممکن نخواهد بود.

بخش دیگری از تنش در بازار گوشی های موبایل نیز مربوط به مشکلات واردکنندگان قانونی و در مقابل توانایی عده‌ ی خاصی برای واردات گوشی های موبایل بود. در حالی که برخی با دریافت ارز دولتی 4200 تومانی گوشی های موبایل را با قیمت ارز آزاد می‌ فروختند، اما سایر واردکنندگان موفق نشدند که از مراجع مربوطه برای واردات قانونی گوشی های موبایل مجور لازم را دریافت کنند. همین موضوع در یک برهه‌ ی زمانی باعث کمبود گوشی های تلفن همراه در بازار شد و با توجه به تقاضای بالای این کالا بار دیگر افزایش قیمت آن‌ها کلید خورد.

در این مدت عوامل متعددی باعث افزایش نرخ گوشی شدند. درست است که مهم‌ترین عامل افزایش قیمت موبایل افزایش دو یا سه برابری نرخ ارز بود، اما در این میان عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار دیگری نیز هستند که حتی در زمان ثبات نرخ ارز هم به افزایش قیمت‌ ها دامن می‌ زنند. یکی از این عوامل واردات گوشی مسافری و سامانه همتا است که شعله‌ی افزایش قیمت را تندتر می‌ کند.

روزانه هزار گوشی به‌ صورت چمدانی وارد کشور می‌ شوند

پس از طرح رجیستری و افزایش نرخ ارز، عده‌ ای از فروشندگان به واردات گوشی به‌ صورت چمدانی و مسافری اقدام می‌ کنند. اگرچه برای واردات گوشی به ازای هر کد ملی محدودیت‌ هایی وجود دارد و امکان واردات گوشی به‌ صورت چمدانی سلب شده است؛ اما قاچاقچیان سودجو و منفعت‌ طلب با کدهای ملی هم اقدام به واردات گوشی کردند؛ در حالی که این گوشی های موبایل وارداتی واقعا به مسافران تعلق نداشتند.

قیمت گوشی های موبایل در کشورهای دیگر حتی با وجود گمرک و دریافت مالیات از واردکنندگان باز هم کمتر از قیمت گوشی در کشور ما است؛ فارغ از دلیل، این امر تمایل مسافران را برای وارد کردن گوشی های مسافری بیشتر کرده است. در حال حاضر هم با محدود کردن قانون واردات گوشی های موبایل به ازای هر کد ملی و تخصیص آن به هر مسافر، باز هم نوای افزایش قیمت موبایل به گوش می‌ رسد.

در طی یک سال و نیم گذشته گوشی های موبایل از بحران‌ هایی مانند رجیستری، افزایش شدید نرخ ارز، رکود و مشکلات واردات عبور کردند و شاهد افزایش قیمت دو و حتی سه برابری بودند. در این مدت واردات بدون کنترل گوشی های موبایل از طریق چمدان‌ های مسافران هم ظاهری قانونی داشت و در واقع شکلی قانونی به این قاچاق داده شده بود. اما به دلیل بسته شدن مسیر قاچاق گوشی های موبایل چمدانی و مسافری، وعده‌ ی افزایش قیمت چندباره در پایان اردیبهشت‌ ماه داده شده است و این موضوع باید بررسی شده و راهکاری برای آن در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا