بررسی موبایل

قیمت موبایل تا 40 درصد کاهش پیدا می‌کند

قیمت موبایل در آینده ای نزدیک با کاهش 40 درصدی روبرو خواهد بود. رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه اعلام کرد در صورت عرضه تلفن های توقیف شده به بازار قیمت گوشی های موبایل کاهش می‌یابد.

قیمت موبایل در ماه های گذشته به دلیل التهابات بازار و نوسانات ارزی با افزایش زیادی مواجه شد، اما با راهکارهای دولت در هفته قبل شاهد کاهش قیمت‌ بودیم که البته برای برخی از برند‌ها تا 2 میلیون تومان کاهش قیمت داشتیم.

فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خبری عنوان کرده بود که بازار موبایل یک بازار وابسته به نرخ ارز است و نوسانات ارزی روی این بازار تاثیر مستقیمی می گذارد و از سوی دیگر به دلیل کمبود عرضه این کالا با افزایش 30 درصدی قیمت موبایل مواجه شدیم.

دلایل افزایش قیمت موبایل و راه‌ حل کاهش آن

ابراهیم درستی، نایب رئیس اتاق اصناف تهران و رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه در مورد بازار موبایل سخن گفت و عنوان کرد در حال حاضر بالغ بر 600 هزار دستگاه موبایل در گمرک توقیف شده است که به علت مفتوح بودن پرونده های قضایی واردکنندگان و مشکلات تامین ارز ترخیص نشده اند. همچنین این کالاها پس از ترخیص توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت گذاری می شود و با عرضه آنها به بازار شاهد ثبات و کاهش قیمت در بازار موبایل خواهیم بود.

ابراهیم درستی در ادامه عنوان کرد اگر دولت بتواند به صورت مداوم ارز نیمایی در اختیار واردکنندگان تلفن همراه قرار دهد و شرایط ترخیص را برایشان فراهم سازد قطعا با کاهش قیمت روبرو می شویم. علاوه بر آن یکی از دلایل اصلی گرانی ها به خاطر کمبود این کالا در بازار است.

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه در ادامه افزود اگر تمامی ساز و کار لازم از جمله قیمت گذاری صحیح، تامین ارز نیمایی، عرضه کالا به بازار و رفع موانع واردات به درستی صورت بگیرد شاهد کاهش 40 درصدی قیمت موبایل خواهیم بود. همچنین برخی ادعا می کنند فروشندگان موبایل گران فروش هستند که این ادعا صحت ندارد، بلکه دلیل گران فروشی از سوی تخلف وارد‌کنندگان و عرضه‌کنندگان عمده گوشی های موبایل صورت می گیرد. البته برخی از فروشندگان موبایل نیز تخلفاتی را مرتکب می شوند.

قیمت موبایل

طرح رجیستری ضد قاچاق صورت گرفت

ابراهیم درستی در پایان اظهار کرد طرح رجیستری به خوبی عمل کرده و باعث صفر شدن قاچاق موبایل شده است، چرا که قبل از این طرح سالانه در حدود 2 هزار میلیارد تومان گوشی موبایل از طریق قاچاق وارد کشور می شد که خوشبختانه با طرح رجیستری این آمار صفر شد. همچنین مسئولان باید با اتخاذ ساز و کار‌های مناسب به ساماندهی بازار موبایل بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا