اخبار خودرو

سایپا رهام ؛ خودرویی جدید با ایمنی و ظاهر قابل قبول

خودرو رهام (roham) به تازگی به عنوان جدیدترین محصول سایپا بر پایه پلتفرم داخلی SP100 رونمایی شد. در ادامه، طراحی سایپا رهام را از نگاه مدیر پروژه اس پی 100 بررسی می کنیم.

محمد کیاحیرتی، مدیر پروژه SP100 در مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا در مورد طراحی خودروی جدید این شرکت یعنی رهام (roham) توضیح داده است. به گفته کیاحیرتی، در پروژه اس پی 100 سه مدل کاملا مدرن ایرانی بر روی پلتفرم جدید و داخلی طراحی شده که رهام، مدل سدان این پلتفرم است و در طراحی ظاهری آن از پرنده شاهین الگوبرداری شده است. مدیر پروژه SP100 افزود در مگاپلتفرم اس پی 100 سه مدل سواری، کراس اوور و هاچ بک طراحی شده که در حال حاضر مدل سواری آن یعنی سایپا رهام در مراحل نهایی پیش تولید قرار دارد.

سایپا رهام (roham)

در طراحی این محصولات، حرکت نوینی انجام شده و محصولات جدید با مشخصات کاملا متفاوت با سایر محصولات سایپا تولید می شوند. با ورود خودروهای تولید شده بر پایه این پلتفرم، چهره ی جدیدی از محصولات سایپا در کشور معرفی خواهد شد. گروه خودروسازی سایپا با اتکا بر تجربه های با ارزش خود در مونتاژ، طراحی و تولید خودروهایی چون پراید، تیبا، ساینا و کوییک، پروژه جدید SP100 را اجرا کرده تا در صنعت خودروسازی داخلی به اعتبار خاص و ویژه ای دست پیدا کند. کیاحیرتی در خصوص ایمنی سایپا رهام (roham) و سایر محصولات SP100 گفت:

در این پروژه، ایمنی محصول با هیچ خودروی داخلی دیگری که تاکنون به بازار عرضه شده قابل مقایسه نیست. ایمنی این خودرو در بین محصولات داخلی منحصر به فرد خواهد بود و توانایی کسب 3 ستاره از یورو انکپ را دارد. نتایج تست های مختلف سایپا رهام فوق العاده مثبت بوده و تاکنون هیچ خودروی داخلی با این سطح از ایمنی طراحی و تولید نشده است.

وی در مورد امکانات رهام نیز اظهار کرد مدل سوپر لوکس این خودرو دارای شش کیسه هوا شامل پرده ای و دو مرحله ای راننده است که برای اولین بار در یک خودروی داخلی نصب می شود. طراحی ظاهری خودرو نیز کاملا جدید است و تجهیزاتی چون کمربندهای پیش کشنده و ایربگ های جانبی باعث شده اند سطح ایمنی خودرو تا حد قابل توجهی ارتقا پیدا کند. همچنین ورق هایی که در بدنه ی خودرو مورد استفاده قرار گرفته اند دارای استحکام بسیار بالایی هستند و کیفیت مواد اولیه تولید ورق این خودرو نسبت به محصولات جاری بسیار پیشرفت کرده است. در سایپا رهام ، ورق های استحکام بالا به دفعات در قسمت هایی که در تست تصادف موثر است به کار رفته تا این خودرو بدنه ی بسیار محکم و ایمنی داشته باشد.

دستاوردهای پلتفرم SP100 برای سایپا

مدیر پروژه SP100 اضافه کرد مگاپلتفرم SP100 سه دستاورد مهم برای گروه خودرو سازی سایپا دارد. اولین دستاورد، تولید محصولی به روز و مدرن با امکانات، کیفیت و ایمنی بهتر نسبت به خودروهای در حال تولید سایپا توسط تیم طراحان ایرانی این شرکت است. دستاورد دوم این پروژه، طراحی و تولید یک محصول جدید با کار تیمی در گروه خودروسازی سایپا است. بدون شک پروژه هایی با این وسعت، بدون کار تیمی امکان پذیر نخواهند بود و در این پروژه، کار تیمی به مراتب منسجم تر و بهتر از پروژه های قبلی سایپا بوده است. شرکت های مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا، معاونت های مهندسی کیفیت، پشتیبانی و تولید سایپا، سازه گستر، قالب های صنعتی سایپا، ایدکوپرس و مگاموتور از اعضای اصلی این پروژه بزرگ طراحی و توسعه محصول سایپا بودند و مهندسی همزمان در تمام سیستم های خودرو در قالب یک کار تیمی منسجم صورت گرفته است.

سایپا رهام (roham)

کیاحیرتی، ایمنی فراتر از استانداردهای ایمنی و توانایی کسب سه ستاره یورو انکپ را سومین دستاورد پروژه ی مذکور دانست و تاکید کرد در فاز طراحی، این پلتفرم رده های مختلف ابعادی خودرو را در بر می گیرد و به گونه ای طراحی شده که می تواند ابعاد مختلف خودروهای کلاس B و C را تحت پوشش قرار دهد. این روش طراحی پلتفرم در خودروسازان بزرگ دنیا مانند رنو نیز متداول است و برای اولین بار در گروه سایپا شاهد این روش طراحی پلتفرم خودرو هستیم.

مدیر پروژه اس پی 100 در ادامه گفت پس از ساخت قالب ها، وارد مرحله ساخت تولید نمونه خودرو سایپا roham شده ایم و تعدادی از مدل های تولید شده برای تست های مورد نیاز در حال استفاده است. همچنین خط تولید بدنه ی این محصول در سایپا آماده بهره برداری شده است. خط تولید سایپا رهام از هفته جاری در کارخانه سایپا راه اندازی می شود و تعداد 60 دستگاه برای انجام کالیبراسیون و انجام تست های مربوط در داخل و خارج کشور و همچنین اخذ مجوزهای لازم از سازمان استاندارد و شماره گذاری در سایپا به تولید می رسند.

سایپا رهام (roham)

راه اندازی خط تولید سایپا رهام (roham) تا اواسط مهر

وی افزود گروه سایپا برای راه اندازی کامل خط تولید رهام تا اواسط مهرماه هدف گذاری کرده و بیشتر قطعه سازان این محصول نیز داخلی هستند و در بخش بدنه، همه ی قطعه سازان از تولیدکنندگان داخلی خواهند بود. کیاحیرتی خاطرنشان کرد:

سایپا رهام از نظر ایمنی، کیفیت و امکانات با سایر محصولات سایپا تفاوت زیادی دارد و تصویر ذهنی مشتریان نسبت به سایپا را ارتقا خواهد داد. رهام در بین محصولات فعلی سایپا با جهشی بزرگ در شاخصه های ایمنی و کیفیت، نیازها و خواسته های مشتریان را تامین می کند و با توجه به الگوبرداری قوی از شرکت های مطرح خودروسازی دنیا، شاهد محصولی خواهیم بود که در آینده، همه به آن به عنوان یک تولید ملی افتخار می کنیم.

سایپا رهام (roham)

مدیر پروژه SP100 در مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا در مورد مشخصات فنی رهام نیز بیان کرد این محصول به موتور 1650 سی سی با قدرت 115 اسب بخار و گشتاور 154 نیوتن متر مجهز خواهد شد. رهام در کشورمان تقریبا بدون رقیب خواهد بود و ایمنی بالای آن، مزیت این خودرو نسبت به محصولات هم رده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا