اخبار خودرو

خودرو کیا اکسید (Kia XCeed) محصولی جدید از کیا

کیا اکسید (Kia XCeed) محصول جدید شرکت کیا معرفی شد. این خودروی کراس اوور پلت فرم مشابه ceed هاج بک دارد که از نظر اندازه این خودرو کراس اوور 26 میلی متر از عرض و 85 میلی متر از طول کشیده تر از ceed است.

این برای نخستین بار است که خانواده سید یک عضو بلند قامت را در بین خود می یبیند. اکسید که بر روی پلت فرم هاچ بک Ceed توسعه یافته، این خودرو را در بین خانواده کراس اوورهای کیا، بالاتر از استونیک و پایین تر از اسپرتیج قرار می گیرد. گفتنی است که شرکت کیا قصد دارد این خودرو را در بازار اروپا عرضه کند.

مشخصات کیا اکسید (Kia XCeed)

شرکت کره ای کیا اصرار دارد که خودرو کیا اکسید یک کراس اوور شهری محسوب می شود.اما بسیاری از مردم آن را یک مدل کراس از هاچ بک سید می شناسند. اما به هر حال کیا برای تفاوت هر چه بیشتر پنل های بدنه را بطور کلی تغییر داده تا یک خودروی کاملا جدید باشد. اما صرف نظر از تفاوت های طراحی، اکسید از لحاظ اندازه هم تفاوت های قابل توجهی با سید دارد کیا سید 4,395 میلی متر طول، 1,826 میلی متر عرض و 1,490 میلی متر ارتفاع، از نسخهٔ هاچ بک معمولی سید 85 میلی متر کشیده تر، 26 میلی متر عریض تر و 43 میلی متر مرتفع تر است اما فاصلهٔ محوری این خودرو 2,650 میلی متری آن با دیگر مدل های سید برابر است.

کیا اکسید (Kia XCeed)

کیا اکسید نسبت به هاچ بک سید 25 میلی متر اوورهنگ های جلو و حدود 60 میلی متر اوورهنگ های عقب کشیده تری دارد و از لحاظ فاصله از سطح زمین نیز نسبت به مدل هاچ بک سید حدود 42 میلی متر مرتفع تر است. کیا اکسید از دو سایز رینگ 16 و 18 اینچی بهره می برد. همچنین طراحان رنگ جدیدی به نام زرد کوانتومی را فقط برای این کراس اوور در نظر گرفته اند. البته علاوه بر این رنگ، مشتریان هنگام خرید می توانند 11 رنگ دیگر را انتخاب کنند. همچنین روکش های پلاستیکی بدنه، چراغ های متفاوت، جلو پنجره ارتقا یافته و ریل های نقره ای روی سقف به عنوان ویژگی های مهم این کراس اوور محسوب می شوند.

کیا اکسید (Kia XCeed)

طراحی کابین کیا اکسید

کیا هر چقدر برای تفاوت ظاهری خودرو اهیمت قائل شده است در کابین داخلی از همان طراحی آشنای CEED معمولی استفاده کرده است که از بارزترین ویژگی های آن می توان به متریال نرم، تریم کرومی و طیفی از تودوزی پارچه ای، چرم مصنوعی یا چرم واقعی اشاره کرد. البته برای جذابیت بیشتر یک تریم زرد رنگ هم در کابین استفاده شده که شامل دوخت زرد رنگ و قطعات پلاستیکی به همین رنگ در بخش از کابین خودرو می باشد.

کیا اکسید (Kia XCeed)

سیستم اطلاعاتی سرگرمی این خودرو به صورت استاندارد توسط یک نمایشگر هشت اینچی ارائه می شود اما یک نمونهٔ بزرگ تر 10.25 اینچی هم برای آن قابل سفارش است درحالی که یک نمایشگر 12.3 اینچی نیز به عنوان صفحه آمپر دیجیتالی برای آن در نظر گرفته شده است. با توجه به افزایش ابعاد اکسید، فضای داخلی آن نیز افزایش یافته به گونه ای که حجم صندوق بار آن به 426 لیتر رسیده که 31 لیتر بیشتر از هاچ بک سید است. البته امکان خواباندن صندلی های عقب با نسبت 40:20:40 هم وجود دارد که در این صورت ظرفیت بار به 1378 لیتر افزایش پیدا می کند.

کیا اکسید (Kia XCeed)

در بخش قوای محرکه هم شاهد تغییری نسبت به دیگر اعضای این خانواده مشاهده نمی شود و کراس اوور اکسید با سه پیشرانه بنزینی و دو موتور دیزلی عرضه خواهد شد. پشرانه های بنزینی عبارت اند از 1 لیتری سه سیلندر با 120 اسب بخار قدرت و 172 نیوتن متر گشتاور، 1.4 لیتری چهار سیلندر با 140 اسب بخار قدرت و 242 نیوتن متر گشتاور و 1.6 لیتری چهار سیلندر با 204 اسب بخار قدرت و 265 نیوتن متر گشتاور که آخری متعلق به مدل های اسپرت Ceed GT و ProCeed GT است.

کیا اکسید (Kia XCeed)

خودرو کیا اکسید از یک نوع موتور دیزلی نیز بهره می برد که پیشرانه 1.6 لیتری 4 سیلندر است که دو سطح قدرت مختلف را تولید می کند. مدل پایه این پیشرانه از گیربکس دستی بهره می برد و قدرتی معادل 115 اسب بخار و گشتاور 280 نیوتن متری را ارائه می کند، اما اگر گیربکس اتوماتیک را برای آن سفارش دهید گشتاور آن به 300 نیوتن متر افزایش پیدا خواهد کرد.

مدل قدرتمندتر پیشرانه دیزلی این خودرو نیز از قدرتی معادل 136 اسب بخار بهره می برد که گیربکس دستی گشتاور 280 نیوتن متری و گیربکس اتوماتیک گشتاور 320 نیوتن متری را ارائه می کند. نیروی تولید شده از تمامی این موتورها به جز موتور بنزینی پایه توسط گیربکس های 6 سرعته دستی یا 7 سرعته اتوماتیک دو کلاچه انجام می شود که مشتریان باید هنگام خرید یکی از آنها را سفارش دهند، البته برای موتور بنزینی 3 سیلندر فقط گیربکس دستی قابل سفارش است.

کیا اکسید (Kia XCeed)

قابل توجه است کیا در نظر دارد سال 2020 به پیشرانه خانواده سید سیستم خفیف هیبریدی 48 ولتی و پلاگین هیبرید را اضافه نماید. همچنین اکسید مانند تمامی دیگر سید ها قدرت را فقط در چرخهای جلو دریافت خواهد کرد و از سیستم چهار چرخ محرک خبری نیست. با این حال به دلیل افزایش فاصله از سطح زمین، این خودرو بدون سامانهٔ چهارچرخ محرک هم در مسیرهای ناهموار کمی توانایی بیشتری خواهد داشت. علاوه بر این، برای راحت تر شدن سواری خودرو، کمک فنرهای آن در جلو 7 درصد و در عقب 4 درصد نرم تر شده اند. تولید اکسید در ماه آگوست در کارخانهٔ کیا در اسلواکی در کنار دیگر مدل های سید آغاز می شود و از سه ماههٔ سوم سال جاری در بازار اروپا عرضه خواهد شد.

تصاویر خودرو کیا XCeed 

کیا اکسید (Kia XCeed)

کیا اکسید (Kia XCeed)

خودرو کیا اکسید (Kia XCeed)

منبع
motor1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا