اخبار خودرو

به سه دلیل منتظر کاهش قیمت خودرو یا همان ارزان شدن خودرو نباشید.

قیمت خودرو به دلیل مشکلات تحریم، قیمت‌ گذاری اشتباه و کاهش تولیدات خودروسازان داخلی در سال گذشته به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرد و با توجه به شرایط فعلی نمی‌ توان انتظار کاهش قیمت خودرو را داشت.

در سال گذشته وضعیت بازار خودرو کشور در شرایط نابسامانی قرار گرفت و قیمت خودرو با تحت تاثیر قرار گرفتن از نرخ ارز، به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرد. چنین موضوعی باعث شد تا خودروسازان داخلی در زمستان 97 به دولت طرحی را ارائه دهند تا بر اساس آن با اجرای طرح‌ های فروش فوری خودرو با قیمت 5 درصد کمتر از حاشیه بازار، وضعیت بازار از حالت نابسامانی خارج شود، اما هم‌ اکنون 4 ماه از اجرای چنین طرح‌ هایی می‌ گذرد و وضعیت بازار به تعادل نرسیده است. هرچند خودروسازان خواهان ادامه چنین طرح‌ هایی هستند، اما باید گفت این طرح شکست خورده است.

از خرداد 97 صنعت خودرو ایران به دلیل تحریم‌ های شدید از سوی آمریکا با مشکلات جدی مواجه شد که هم میزان تولیدات خودروسازان کاهش یافت و هم قیمت خودرو در بازار به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرد. چنین عاملی وضعیت بازار را به شکل بی‌ سابقه‌ ای نابسامان کرده است. کارشناسان بر این باورند این شرایط تا پایان سال 98 نیز بر بازار حاکم خواهد بود. به طور کلی دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه خودروسازان می‌ بایست رویه کاری خود را تغییر دهند تا با تقویت تولیدات و عرضه آن به بازار مشکلات را برطرف سازند که البته نباید موضوع کیفیت خودروها را نیز نادیده گرفت و هدف از تولید بیشتر به معنای کاهش کیفیت نیست.

سه دلیل برای ارزان نشدن خودرو

1- نخستین دلیل برای کاهش پیدا نکردن قیمت خودرو این است که خواسته دولت آزادسازی قیمت خودرو بوده و شورای رقابت را برای رسیدن به این هدف از حوزه قیمت‌ گذاری خودرو خارج کرده است، اما در حال حاضر این طرح را با منافع و اهداف اجتماعی خود مناسب نمی‌ داند. اگر به آمار توجه کنیم، قیمت خودرو طی یک سال به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرده است و از این رو اعتبار دولت در نزد مصرف‌ کنندگان واقعی خودرو کاهش یافته است؛ برای مثال در حال حاضر قیمت خودرو پژو 206 صندوقدار V8 حدود 96 میلیون تومان است، در حالی که قیمت این خودرو در سال 92 حدود 33 میلیون تومان و در ابتدای سال 97 حدود 50 میلیون تومان بوده است. در حال حاضر بسیاری از مصرف‌ کنندگان سطح متوسط قادر به خرید این خودرو نیستند که چنین موضوعی اعتراض مردم به دولت را افزایش داده است.

قیمت خودرو

2- دومین دلیل برای عدم کاهش قیمت خودرو این است که دولت سعی دارد با حمایت‌ های خود صنعت خودرو را کنترل کند، اما همین موضوع باعث می‌ شود تا اصلاح مشکلات از کانون خودروسازی شکل نگیرد. به بیانی دیگر دولت اجازه نمی‌ دهد آزادسازی واقعی خودرو انجام شود تا هم بتواند بر روی خودروسازی کنترل کند و هم مصرف‌ کنندگان را به کاهش قیمت خودرو و بازگشت به قیمت‌ های قبلی امیدوار نگه دارد. چنین موضوعی هم خودروسازان و مصرف‌ کنندگان واقعی خودرو را متضرر می‌ کند.

قیمت خودرو

3- سومین دلیلی که باعث شد تا طرح فروش خودرو با قیمت 5 درصد کمتر از نرخ بازار نتواند وضعیت بازار خودرو را به ثبات برساند، کافی نبودن تولیدات خودرو توسط خودروسازان است که به مشکلات تحریم و سیاست‌ های صنعتی اقتصادی مرتبط است. طبق آمار میزان تولیدات خودروسازان حدود 40 درصد کاهش پیدا کرده و از سویی میزان تقاضا برای خرید خودرو نیز دو برابر شده است. بدون شک دولت باید از خودروسازان حمایت مشروط کند. به طور کلی برای حل مشکلات صنعت خودرو می‌ بایست در گام نخست مشکلات تحریمی که خودروسازان با آن مواجه هستند را برطرف ساخت، در گام دوم نیز دولت باید از حالت بنگاه‌ داری خارج شود و سرانجام با افزایش تولیدات می‌ توان بازار را به سمت تعادل سوق داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا