اخبار خودرو

قیمت خودروهای داخلی به سطح خودروهای وارداتی رسید!

قیمت خودروهای داخلی در آستانه سال 98 به میزان 3 تا 15 میلیون تومانی افزایش پیدا کرده است که این افزایش قیمت همچنان ادامه دارد. در حال حاضر قیمت خودروهای داخلی همان قیمت 6 ماه قبل خودروهای وارداتی است.

قیمت خودروهای داخلی در کنار خودروهای وارداتی به صورت لحظه‌ ای افزایش پیدا می‌ کند و در این شرایط نقش مهم نهادهای نظارتی کمرنگ شده است. خودرو دنا که به عنوان خودرو ملی گروه خودروسازی ایران خودرو محسوب می‌ شود، این روزها به قیمت 100 میلیون تومان رسیده است. از سویی سمند EF7 همین شرکت با توجه به اینکه تولید آن متوقف شده است نیز همچنان با افزایش قیمت رو به‌ رو بوده و فعالان این حوزه از افزایش 10 میلیون تومانی این خودرو خبر می‌ دهند. تمام این افزایش قیمت‌ ها در حالی انجام می‌ شود که خودروهای وارداتی با توقف واردات نیز به یک ثبات نسبی رسیده‌ اند و حتی کاهش قیمت 10 تا 20 میلیونی تومانی را تجربه کرده‌ اند.

افزایش بی‌ سابقه قیمت خودروهای داخلی

افزایش قیمت خودروهای داخلی به گونه‌ ای بوده است که حتی فعالان بازار نیز از این وضعیت شوکه شده‌ اند و عنوان می‌ کنند:

کسانی بازار خودرو را کنترل می‌ کنند که برای آن‌ ها افزایش قیمت خودرو بسیار آسان است. مشخص نیست این افراد چه کسانی هستند، اما به دلیل قدرت زیاد خود قادر به هر نوع تغییر قیمتی هستند. پیش از شروع چالش‌ های جدید، همه کارشناسان فعالان این بازار و به خصوص نمایشگاه‌ داران را مقصر افزایش قیمت می‌ دانستند، اما در حال حاضر ما نیز از شرایط فعلی ناراضی هستیم؛‌ چرا که قیمت برخی از خودروهای داخلی ظرف مدت 3 ساعت حدود 15 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

قیمت خودروهای داخلی

محمدرضا احمدوند، یکی دیگر از فعالان حوزه خودرو عنوان می‌ کند:

از سال آینده سعی می‌ کنم حرفه خود را تغییر دهم؛ چرا که که دیگر ماندن در این حرفه صرفه اقتصادی ندارد. در حال حاضر برخی از نهادها در بازار خودرو وجود دارند که خودروهایی را به صورت انبوه خریداری می‌ کنند و به همین آسانی کنترل بازار در اختیار آن‌ ها قرار می‌ گیرد. در این میان خودروسازان و نمایشگاه‌ داران متضرر شده‌ اند. هرچند نمی‌ توان وجود این نهادها را با قاطعیت ثابت کرد. خودروسازان نیز از وجود دلالان شاکی هستند و به همین دلیل بازار با رکود مواجه است.

شرایط فعلی بازار در حالت بحرانی قرار دارد و با توجه به افزایش قیمت لحظه‌ ای خودروهای داخلی، انتظار می‌ رود در روزهای آینده قیمت خودروهای داخلی به سطح خودروهای خارجی برسد؛ چرا که در آستانه شب عید قرار داریم و تقاضا برای خرید افزایش پیدا می‌ کند، انتظار می‌ رود دلالان از فرصت پیش آمده استفاده کرده و قیمت خودروها را به میزان 20 میلیون تومان افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا